Czy wiesz, że …

  • sezonowanie drewna kominkowego zwiększa palność i utrzymuje długotrwały płomień w kominku? Sezonowanie zmniejsza wilgotność drewna, zwiększając tym samym wartość opałową, dzięki temu nie emituje smoły, a ilość dymu i sadzy nie jest tak duża, jak w przypadku wilgotnego drewna.
  • świeżo ścięte drewno zawiera ok. 50-60% wody, składowane przez lato ok. 25-35%, zaś składowane kilka lat już tylko 15-25%.
  • pocięte i porąbane klocki najlepiej ułożyć w przewiewnym i zadaszonym miejscu. Jeśli nie mamy zadaszenia można poukładane klocki przykryć z góry np. plandeką. Jednak warto pamiętać o poukładaniu ich na palecie lub nieco wyżej tak, aby nie miały kontaktu z ziemią i nie pobierały wilgoci z gruntu.
  • nigdy nie sezonuj drewna przeznaczonego do kominka w całych kawałkach- najlepiej i najszybciej przesycha pocięte i połupane na połowy czy ćwiartki. W przypadku drewna w całości nawet długi okres sezonowania nie odparuje wilgoci ze środka, a drewno może zbutwieć.

Pamiętaj, że za sezonowane drewno zapłacisz więcej, dlatego warto w drewno kominkowe zaopatrzyć się wcześniej i samemu je przesezonować. Wraz ze zmniejszeniem wilgotności drewna wzrasta jego wartość opałowa, która przekłada się również na oszczędność finansową.

Pamiętaj, aby nigdy świeżego drewna nie wkładać do piwnicy lub miejsca zamkniętego, w którym nie ma wentylacji. Drewno takie szybko może zapleśnieć lub ulec gniciu.